STAMPS AUTOGRAPHS PHOTOS SERVICES NEW ITEMS ABOUT US CONTACT
 
     
 

303343_53_7.jpg
   

Aleshire, James Buchanan

SKU: AUT113

$40.00



Autograph Slip Signed 02/13/1913 3-1/2 x 1-1/2

"Born at Gallipolis, Ohio, October 31, 1856, he was educated at Gallipolis Academy and graduated from West Point in 1880. He was commissioned Second Lieutenant, Cavalry, June 12, 1880 and advanced through the grades to Quartermaster General of the Army, April 27, 1914.

He served in operations against hostile Apache Indians, October 1881-April 1882; in the Sioux Campaign, South Dakota, November 1890-February 1891; in Cuba, January-July 1899 and November 1899-August 1900; in the China Relief Expedition (Boxer Rebellion), September 1, 1900-February 1901; in the Philippines, during the Insurrection there, February 1901-September 1, 1903.

He was retired for disability in the line of duty on September 12, 1916.

He died at his home in Sheridan, Wyoming, June 1, 1925 and was buried in Section 2 of Arlington National Cemetery. His wife, Harriet A. Dana Aleshire (1862-1939), whom he married on November 3, 1886, is buried with him.General Aleshire was the first Quartermaster General to serve as head of the newly established Quartermaster Corps.

James Buchanan Aleshire, was born October 31, 1856, at Gallipolis, Ohio. He was appointed a cadet at the U. S. Military Academy in the summer of 1876. Upon graduation he was assigned as a Second Lieutenant to the First Cavalry, joining it at Fort Bidwell, California. General Aleshire served at frontier posts in California, Arizona, Wyoming, Montana, Kansas and Washington. In addition to the usual troop duties, Aleshire filled various staff positions at these posts, such as acting assistant Quartermaster, assistant commissary of subsistence, and post adjutant. He was promoted to First Lieutenant on September 20, 1890.

At the outbreak of the Spanish-American War, Aleshire as commissioned a Quartermaster with the rank of Major in the Volunteers on May 12, 1898. In the fall of that year he was relieved from duties at Chicago, directed to proceed to Lexington, Kentucky and assigned to duty as acting Chief Quartermaster of the First Army Corps. He was promoted to Lieutenant Colonel of Volunteers on "

"November 26, 1898.

During the summer of the following year he was again on temporary duty at Chicago, then assigned to construction activities as Chief Quartermaster at Matanzas, Cuba, and on November 23, 1899 became Chief Quartermaster at Santiago, Cuba.

When the Boxer Rebellion broke out in China in May 1900, Colonel Humphrey, who had been assigned Chief Quartermaster of the U. S. Relief Expedition, requested the services of Aleshire. He arrived at Tientsin on October 12, and was assigned as depot Quartermaster. Once the trouble in China was over, he was sent to Manila, Philippines and placed in charge of organizing the Army Transport Service. In the meantime he had been promoted to Major in the Regular Army. By March 1903 he was designated Depot Quartermaster at Manila.

For five years Aleshire had been on continuous, arduous foreign service. General Humphrey, soon after becoming Quartermaster General, recommended that he be relieved from duty in the Philippines and assigned to the Quartermaster General's office in Washington.

Secretary of War Taft appointed General Aleshire to the post of Quartermaster General on July 1, 1907. During the nine years of Aleshire's administration many changes in methods and organization were introduced. One of his first accomplishments was to institute a system to decentralize the procurement of supplies in place of the centralized control of supply that had developed in the Department during the years of peace following the Civil War.

General Aleshire's first four-year detail expired June 30, 1911, and he was reappointed Quartermaster General for another four years. The major issue under consideration at that time was the creation of a new supply corps by consolidating the Quartermaster, Subsistence and Pay Departments. General Aleshire took an active part in the discussions and hearings that paved the way for the eventual passage of the law establishing the Quartermaster Corps on August 24, 1912. General Henry G. Sharpe, then Commissary General of Subsistence, had pioneered in the efforts to promote consolidation, and as it became apparent in the summer of 1912 that passage of such legislation was assured, it also became clear that either Aleshire or Sharpe would be appointed to head the new corps.

Aleshire had an excellent record as Quartermaster General and although Sharpe had the advantage of two years, President Taft nominated Aleshire as Chief of the newly created Quartermaster Corps, with the rank of Major General to date from August 24, 1912, for a period of four years.

In consolidating the departments, Aleshire followed the same policy instituted earlier of decentralizing authority to officers in the field. The office itself was organized into five divisions with General Aleshire directly supervising the Administrative Division, which included personnel, General Sharpe taking charge of Supply and former Paymaster, General Smith, heading the Accounting Division. Transportation and construction were each set up as divisions, headed by officers with the rank of Colonel.

The work was difficult and affected General Aleshire's health, he fell seriously ill in February 1916. General Aleshire was again appointed Quartermaster General for a four-year term beginning August 24, 1916. However, medical examiners were convinced that his health would rapidly grow worse if he reassumed the laborious duties of his office. Aleshire was disappointed but accepted their decision, he retired on September 12, 1916.

Six months later, he recovered and offered his services in any capacity to the Government. He was appointed to the Council of National Defense, and on June 6, 1917, he was officially recalled to active service to assume the chairmanship of the Priority Committee of that Council serving until July 12, 1918."