STAMPS AUTOGRAPHS PHOTOS SERVICES NEW ITEMS ABOUT US CONTACT
 
     
 

scan_1_2_2.jpg
   

Cooper, Philip Henry

SKU: AUT1386

$35.00



Rear Admiral Philip Henry Cooper (5 August 1844 - 29 December 1912) was an officer in the United States Navy. He fought in the American Civil War and served as Superintendent of the United States Naval Academy and as Commander-in-Chief of the United States Asiatic Fleet.  Autograph Slip Writing Signed,  02/29/1908  -  4 x 2 1/2 written in blk ink with rich age-toning seen.  Overall, fine condition. 

Philip Henry Cooper - American - Sailor Slip Writing Signed,   02/29/1908 -

Cooper was born in Camden, New York, on 5 August 1844, the son of Hiram H. and Delia A. Cooper. He was appointed as an acting midshipman from New York's 20th congressional district on 28 September 1860 and entered the United States Naval Academy in Annapolis, Maryland, as a member of the class of 1864; the Academy moved to Newport, Rhode Island, after the American Civil War broke out in April 1861.

On 16 July 1862, the rank of acting midshipman was abolished, and Cooper's rank changed to midshipman. On 21 November 1862, Cooper, Henry Glass, and Charles McGregor were appointed acting assistant professors of mathematics at the Naval Academy while all three were still Academy students. Cooper was commissioned as an acting ensign on 28 May 1863 and was assigned to the sloop-of-war USS Macedonian, serving as an Academy training ship, the same day.

After the conclusion of the Civil War, Cooper was assigned to the sidewheel steam frigate USS Powhatan in the South Pacific Squadron on 28 July 1865. While aboard Powhatan, he was promoted to master on 10 November 1865 and to lieutenant on 10 November 1866.

On 31 December 1867 he was transferred to the staff of the U.S. Naval Academy, where he was assistant to the Commandant of Midshipmen and assistant instructor in seamanship and naval tactics and was promoted to lieutenant commander on 12 March 1868.

He then returned to sea, being assigned to the sailing frigate USS Sabine on 30 April 1869 while she was serving as a training ship, and made a midshipman cruise to Europe and the Mediterranean aboard her. On 9 September 1870, he became a member of the Tehauntepec and Nicaragua Surveying Expedition. On 31 May 1871, Cooper detached from the expedition and reported for duty at the New York Navy Yard in Brooklyn, New York, where he performed duty as equipment officer.

He transferred to the screw sloop-of-war USS Congress on 20 September 1871. Cooper next returned to duty on the staff of the Naval Academy, assigned there on 10 July 1872. On 19 July 1875, he was ordered to the Naval Torpedo Station in Newport, Rhode Island, for torpedo instruction, then was transferred on 17 August 1875 to the Naval Experimental Battery at Annapolis, Maryland.

An assignment as assistant hydrographic inspector in the United States Coast Survey office followed, beginning on 28 June 1878.Cooper's next duty was as a member of the Board of Inspection and Survey, to which he was assigned on 3 June 1892. While on the board, he served on several courts martial, oversaw the sea trials of the screw steamer USS Essex, the armored cruiser USS New York, the protected cruisers USS Detroit, USS Montgomery, and USS Columbia, and the gunboat USS Bancroft, and was promoted to captain on 11 April 1894.

Cooper apparently contracted chronic malaria while in Nicaragua in 1870 and 1871 on the surveying expedition. Repeated bouts of malaria took a toll on his health, which became poor enough in 1904 to force him to relinquish command of the Asiatic Fleet and retire.

He returned to the United States but never completely recovered, and died at Morristown, New Jersey, on 29 December 1912 of interstitial myocarditis and general arteriosclerosis. Cooper is buried at Evergreen Cemetery in Morristown.